fbpx

10 meglepő terület, ahol kamatoztathatod Java tudásodat

A Java programnyelv a legtöbb felmérés szerint a legnépszerűbb általános célú programozási nyelv.

Miért is jó ez annak, aki a programozás iránt érdeklődik?

Ismered a Java programozási nyelvet?

Azért, mert a Java programozók számára rengeteg nyitott pozíció és érdekes pénzkeresési lehetőség áll rendelkezésre.

Óriási lehetőség tehát azoknak, akik már elsajátították, vagy a jövőben szeretnék megtanulni ezt a programnyelvet.

Azt, hogy miért is ilyen töretlen a Java programnyelv népszerűsége, egy korábbi blogposztunkból ide kattintva megtudhatod.

Amikor azon mérlegelsz, vajon mit is lehet kezdeni a Java-val, talán az alábbi dolgok jutnak eszedbe:

  • Alkalmazásszerverek
  • Webes alkalmazások
  • Unit tesztek
  • Mobil alkalmazások
  • Asztali alkalmazások
  • Vállalati alkalmazások

Ez bár egy nagyon jó kis lista, de nem tartalmazza azokat a hihetetlenül szuper dolgokat és területeket, ahol a Java-val tevékenykedhetsz. Például sok fejlesztő Java használatával hoz létre játékokat és oktatóanyagokat. Ráadásul a Java gyakran részt vesz a programnyelvek fejlesztésben olyan termékekkel, mint például a JNBridge, ami azt jelenti, hogy a Java tapasztalatod hasznos lehet még akkor is, ha nem csak kizárólag tiszta Java alkalmazásokat írsz.

Tarts velem az elkövetkező néhány percben, és bizonyosodj meg róla Te magad, hogy a Java fejlesztőknek miért is van nagy esélyük olyan állást találni, amely miatt valóban szórakoztató munkába járniuk. 🙂

Következzen tehát 10 meglepően jó terület, ahol kamatoztathatod Java tudásodat!

1. Munka a felhőben

A szoftverfejlesztők a Java-t használják többek között felhőalapú alkalmazásszolgáltatások, webes API-k, ügyfélalkalmazások létrehozására. A Java azonban nem csak a meglévő alkalmazások felhőbe helyezésére, vagy az új alkalmazások felhőben való létrehozására alkalmas, hiszen bizonyított képessége, hogy tökéletesen illeszkedik a felhő-, mobil- és asztali alkalmazások modern keverékéhez, amelyek ugyanolyan módon működnek függetlenül attól, hogy hol futnak.

Ugyancsak nem hiányozhatnak a sorból az AV/VR alkalmazások (közülük sok mobil alkalmazás), amelyek mind felhőalapú erőforrásokra támaszkodnak.

Vannak vállalatok, melyek kimondottan a felhőfejlesztés kiszervezésére szakosodtak, mint például a Belatrix, vagy olyanok, melyek Java-specifikus felhőalapú szolgáltatásokat nyújtanak, mint a Heroku.

Az ITFirms szerint sok jó Java fejlesztő cég vesz részt felhőalapú munkákban, ahol magasszintű ügyfelek széles skálája sorakozik (például a Nestlé, az ENSZ, a Universal Studios, a Jaguar és még sokan mások).

Felhőfejlesztés során különösen fontos szerepe van a unit tesztelésnek, mely szimulációk alkalmazásával egy úgynevezett “mocking” folyamatban történik. Ennek során a szoftver objektumokat használják a valós objektumok szimulálására és annak meghatározására, hogy ezek a tesztek sikeresek-e vagy sem.

És miért is érdekes ez számunkra?

Azért, mert a mocking leghasznosabb és leggyakrabban használt csomagja, a Mockito, Java-alapú. Tehát ezeken a területeken együttesen kombinálva használhatjuk a Mockito és Java készségeinket.

Képzelj csak el munkád során olyan robotteszteket, műholdak vagy internetes eszközök tesztelését, amelyek felhőalapú erőforrásokra támaszkodnak.

Izgalmasan hangzik, ugye?

Felhő illusztráció felhőfejlesztés Java-ban témához
Felhőfejlesztés Java-ban

2. Az űr felfedezése a NASA-nál

A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számos érdekes alkalmazáshoz használja a Java-t.

Egyik ilyen például egy szoftverfejlesztő készlet (SDK), a World Wind, amely lehetővé teszi a világűrből való nagyítást és ezáltal a föld bármely pontjának megvizsgálását.

Adatforrásként a Landsat műholdas képeinek és a Shuttle Radar Topograhy Mission adatainak kombinációját használják.

A NASA missziószoftverének fejlesztésével foglalkozó blogbejegyzésben négy NASA-mérnök ismerteti a Java szerepét a különféle űrmissziókban. Ha bővebben érdekel ez a téma, ajánlom figyelmedbe ezt a cikket: Developing NASA’s mission software with Java

A NASA mindig készít érdekes és új termékeket, aktuális állásajánlatainak listája pedig számos webhelyen megtalálható, ilyen például az Indeed.

Gondolj csak bele, ki ne szeretne a NASA-nál dolgozni? 😉

A Java szerepe a NASA-nál?

3. Dolgok internete (IoT)

Manapság sokat hallani ezt a kifejezést, pláne angolul (Internet of Things). Az IoT mindenhol megtalálható, a hatalmas ipari gépek érzékelőitől a biztonsági kamerákon át az okos otthon eszközökig.

Tudtad például azt, hogy a népszerű Nest termosztát a Java programnyelv és az AI érdekes keverékén alapszik? Egyes okos automaták Java alapúak, szoftverekkel követik a készleteket, a hőmérsékletet, a páratartalmat és a területet. Ezen felül számos hordható technológiai alkalmazás van beépítve a Java-ba.

Szeretnél többet megtudni a Java használatáról az IoT vonatkozásában? Itt megtudhatod, miért a Java a legjobb nyelv az IoT esetében, továbbá olvashatsz az IoT megvalósításához szükséges készségekről és erőforrásokról.

A Java technológiát alkalmazó Nest termosztát képe
A Java technológiát alkalmazó Nest termosztát

4. Önvezető autók fejlesztése

A technológia egyik legérdekesebb felhasználása manapság az önjáró autók fejlesztése. Persze ehhez olyan robotikát kell létrehozni, amely képes irányítani a járművet, és a megfelelő érzékelők sorozatát kell elhelyezni az autó számára, hogy elkerülje az ütközéseket.

Ám a munka legérdekesebb része olyan technológiát használni a feladatok elvégzésére, melyet az emberek többé-kevésbé hétköznapinak tartanak. Ennek ellenére az önálló vezetésű autók közúton történő elhelyezéséhez a fejlesztőknek ezeket az elemeket egy olyan csomagban kell kombinálniuk, amely garantálja a rendkívüli megbízhatóságot.

Önjáró autó fejlesztése Java-val

5. Házhívás chatboton keresztül

Régen az orvosokhoz úgynevezett házhívásokat kezdeményeztek, ami azt jelentette, hogy az orvos a betegeket az otthonaikban látogatta meg. Lehet, hogy ez nem mindig volt hatékony az orvosoknak, de a betegek számára ez volt a legbiztonságosabb és legkényelmesebb módszer.

Az egészségügy jövőbeni céljai között szerepel, hogy az orvos az irodában maradjon, de a páciensek otthonában még mindig látogassa meg őket. Ehhez persze olyan eszközökre van szükség, amelyek megfelelően kezelik az adatokat és időpontokat.

Az egyik ilyen projekt a Doctor Online, amely alkalmazás moduljain a Java-ra támaszkodik. Bár nem újkeletű, a rendszer teljes modulcsomagot tartalmaz, amelynek célja az orvosok és a betegek közötti interakció kényelmessé és gyorsabbá tétele.

A távorvosláson túl egyre több és több webhely, beleértve az e-kereskedelmi webhelyeket is, támaszkodik a chatbotokra, hogy személyre szabott kapcsolatot biztosítson az egész folyamaton keresztül, mint például a megfelelő felszerelés megválasztásától, az elveszett csomagok követéséig.

Java alapú chatbotot alkalmaznak az egészségügyben

6. Nagy mennyiségű adat elemzése

Manapság a nagy mennyiségű adatok elemzése áll a legérdekesebb technológiák használatának középpontjában. Számos kulcsfontosságú iparágban a tudósok fejlett adatelemzési technikákat alkalmaznak, hogy új sémákat fedezzenek fel nagy mennyiségű adatokban, ami által jobban meg tudják érteni az összetett folyamatokat.

Bár sok mérnök úgy gondolja, hogy a Python vagy az R programozási nyelv jobban megfelel az ilyesfajta tevékenységeknek, a Java-t számos adatanalitikai feladathoz is használják, különösen az ETL (Extract / Transform / Load) folyamatokban.

A Java gyakran használatos a Hadoop implementációkkal való együttműködésben. Szerencsére az adatok elemzéséhez Java segítségével sokféle eszköz áll rendelkezésre, beleértve a könyvtárakat és a kereteket, mint például a Weka, a Rapid Miner, a Massive Online Analysis (MOA), az Apache SAMOA, JSAT, a Java Machine Learning Library (Java-ML), Retina Library, Java Data Mining Package (JDMP) és még sokan mások.

A nagy adatmegmunkálási feladatok sokféle vállalatnál és adatelemző alkalmazásban felbukkannak. Például ezek a készségek felbecsülhetetlen fontosságúak lehetnek a közösségi hálók, mint a Facebook, Twitter vagy a LinkedIn számára. A Java-alapú adatelemzés egy nap segíthet megállítani a terrorista támadásokat, vagy felfedni a nagyszabású választói manipulációkat.

Java programnyelv használata adatanalitikai feladatoknál

7. Speciális effektek

A speciális effektusokkal foglalkozó cégek, mint például az Industrial Light & Magic (ILM) a Java programnyelv alapjait egészítik ki mindenféle szoftver-alapú csodával. Az ILM jelenleg a Java és a Python kombinációját használja olyan feladatok kezelésére, mint az animációs jelenetek sorba rendezése.

Speciális effektek Java és Python kombinációjával

8. Játékok készítése

Ma már sok népszerű videójáték – például a RuneScape – fut a Java-n. Alapvetően a Java játékok majdhogynem mindenütt megtalálhatók, mert a Java szinte mindenhol működik. 🙂

Az Open JavaFX (OpenJFX) grafikus csomag megkönnyíti a különféle képekkel való munkát. Léteznek olyan játékfejlesztő oldalak, mint például a Java-Gaming.org, amelyek teljes mértékben a Java játékfejlesztők igényeinek és érdekeinek szólnak.

Különböző könyvtárak is rendelkezésre állnak a játékfejlesztéshez, például a Java játékkönyvtár (LWJGL), mely segítségével sokkal könnyebben tudunk Java-ban játékokat készíteni.

Az Android széles körben használja a Java-t különféle alkalmazásokhoz, beleértve a játékokat is.

Ha még nem nyűgözött le eléggé a Java alkalmazások gazdagsága és sokfélesége, nézd meg ide kattintva a Mybridge listáját, mely a 38 legnépszerűbb Java alkalmazást tartalmazza.

Java programnyelven íródott játék, a RuneScape videójáték
A Java alapú RuneScape videójáték

9. Tudomány a számokkal

Sok modern fejlesztő nem a Java-t gondolja a numerikus feldolgozás és a tudományos igények legjobb nyelveként, a hozzáértők pedig komoly problémaként említik a matematikai könyvtárak hiányát. Valószínűleg éppen emiatt a Python-t szélesebb körben társítják az ilyen programozási feladatokhoz.

A Java programnyelv valójában azonban jobb megoldás lehet a matematika-orientált alkalmazások esetében, ha a nehéz numerikus vagy tudományos feldolgozást a sima 2D vagy 3D grafikus kimenettel kell kombinálni. Ha Te úgy döntesz, inkább Java-t akarsz használni ezen a területen, akkor szükséged lesz egy könyvtárra, mint például a JScience vagy a JSci.

Java programnyelv használata a matematikai számítások során
A Java alkalmas matematika-orientált alkalmazások esetén is

10. Vissza az iskolába

Nagyon sok iskola és oktatási intézmény támaszkodik egyedi Java alkalmazásokra. Egészen a közelmúltig a Java volt az elsődleges választott nyelv a programozási ismeretek tanulásához az iskolákban (ezt a közelmúltban kissé háttérbe szorította a Python), és továbbra is széles körben használják az oktatási környezetben.

Az iskolák számára oktatási és egyéb alkalmazások létrehozása során sokféle kisebb alkalmazás íródik, szemben a vállalati környezettel, ahol általában kevesebb, de nagyobb projekteken dolgoznak.

Az oktatási világban kódolhatsz egy alkalmazást, amely egy nap nyomon követi a hallgatói statisztikákat, másnap pedig lehet, hogy már egy laboratóriumi modellezési folyamaton kell dolgoznod. Ha szereted a változatosságot, ezt a területet mindenképp érdemes kipróbálnod.

Java az oktatási intézményekben?

A Java programnyelv mindenhol megtalálható

Ez a 10 felsorolt pont csak egy kis ízelítő volt abból, hogy mely területeken helyezkedhetsz el Java tudással. Láthatod, hogy Java programozóként érdekes karriert és jövedelmező szakmát alakíthatsz ki, de alkalmas lehet arra is, hogy a jelenlegi munkaterületeden aknáz ki még rejtett lehetőségeket.

A Java annyira népszerű és elterjedt, hogy nem lesz nehéz egy szórakoztató és érdekes munkát találnod általa. Tanulással és kitartással a Java szaktudásod szinte bármilyen területen egy lenyűgöző karriert jelenthet számodra.

Ha kellően felcsigáztalak a Java nyelvvel kapcsolatban, kattints ide, és nézd meg, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned akkor, ha programozó tanfolyamot keresel.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel és tarts velem legközelebb is! ;-)

“10 meglepő terület, ahol kamatoztathatod Java tudásodat” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.