A kódolás ereje – hétköznapi történetek, nem mindennapi sikersztorik

Hím oroszlán.

Érdekel, hogyan építhetsz programozói karriert? Nem csoda!

A kódolás a 4. ipari forradalom egyik legjobban keresett készsége, mivel a jövőbeni fejlesztésekhez további technológiák kidolgozása szükséges. Mindez a törekvő programozók számára lehetővé teszi, hogy nagyon szép karrierutat járjanak be, amely során megtanulják, hogyan kódolják és fejlesszék le akár a legbonyolultabb szoftverrendszereket is.

A hollywoodi filmekből úgy tűnhet, hogy minden programozó képes feltörni és betörni a rendszerekbe. Nos, ez azért nem teljesen így van. A programozóként vagy szoftverfejlesztőként is ismert kódolók munkájának alappillére a szoftver létrehozása különféle alkalmazásokhoz. A programozás egy nagyszerű szakma, amely eredményes karriert jelent, és számos előnye is van.

Hogy pontosan mik is ezek, azt ebben a blogcikkünkben összefoglaltuk: A programozói karrier előnyei. Bármivel is foglalkozol jelenleg, hidd el, nincs jobb, mint egy házon belüli programozó!

A programozói karrierhez azonban rögös út vezet, kellő kitartás és szorgalom kell hozzá, és valljuk be, nem tudunk minden nap azonos szinten teljesíteni. Néha ezen a hullámvasúton pedig igencsak kerülhetünk mélyre. Így most hoztam Neked három programozói sikertörténetet, ami megmutatja, hogy három különböző személy a kezdetektől fogva hogyan vágott neki a programozói karrierjének, és miként tett szert mostani tudására.

Fogadd szeretettel, és motiváljon Téged is ez a pár történet a nehezebb időszakokban!

Alvaro Videla története

Alvaro Videla és felesége nagyon szerény háttérrel rendelkeztek. Kettejük fő jövedelemforrása kevesebb összeget tett ki, mint a költségeik, mindössze 1920 dollárt kerestek évente. Alvaro plusz jövedelem reményében házról-házra járt élelmiszereket árulni, de így sem tudott eleget keresni, ugyanis heti 20 dollár még így is hiányzott költségeik fedezésére.

Ekkortájt felesége nagynénjénél éltek, ami igen kínos volt számukra, hiszen nem akartak visszaélni rokonuk vendégszeretetével, de sajnos nem volt rá lehetőségük, hogy ebből a helyzetből továbblépjenek.

Nem sokkal később Alvaro találkozott egy barátjával, aki egy montevideói egyetemen tanult, és bevezette Alvarot a programozás rejtelmeibe. Azzal biztatta, hogy számos munkalehetőség van a városban ezzel a szakmával, és mesélt neki többek között egy Live Interactive nevű cégről, ahova elég nagy gyakorisággal vesznek fel programozókat. Amikor megjelent a cég álláshirdetése, Alvaro semmit sem tudott a programozásról. Nem járt főiskolára vagy egyetemre, hogy informatikáról vagy bármi IT-s dologról tanuljon, de szerette és felhasználói szinten rendszeresen használta is a számítógépet.

A Live Interactive fizetése háromszorosa volt annak, amit akkoriban Alvaro keresett, ami nagy változást hozhatott volna az életükbe. Ez elég motiváció volt számára, hogy elkezdjen mélyebben is foglalkozni a programozással, hiszen már akkor nagy növekedési potenciállal bíró iparágnak tekintette.

Ugyanakkor útja során sok különféle problémával szembesült, melyek többségét lakóhelyének erőforráshiánya okozta. Alvaro-nak nem volt internethozzáférése, nem volt módja kapcsolatba lépni olyan személyekkel, akiktől segítséget kérhetett volna, és nem volt semmilyen tanterve sem a programozás megtanulásához. Ugyanakkor mindig megtalálta rá a megfelelő módot, hogy hogyan dolgozzon egy-egy problémán és mindig talált megoldást a továbbhaladásra. Azt mondja, hogy a programozás kezdetben arra emlékeztette, ahogy egy barátja bevezette a számítógépek világába, megmutatva neki, hogy az egyes utasítások miként hajtódhatnak végre.

Tanulása során megszerezte az alapokat, ismerte a PHP programozást, továbbá tisztában volt az ActionScript alapjaival és értett a Flash MX-hez. Ezután kidolgozott egy cselekvési tervet egy olyan projekt megtervezéséhez, amely segíti a programozói tapasztalatok megszerzésében és bizonyítja érdemét ebben az iparágban.

Nézzük is meg, hogyan irányította Alvaro térképes alkalmazása a programozói karrierjét!

Egy személyes projektbe kezdett, mely a nem épp túl fejlett és kiépített városának térképét öntené modern köntösbe. Ez nagyjából úgy működött, mint a mai Google Maps. Megragadta a lehetőséget, és a saját előnyeire használta. A helyi kávézókban kutatott az interneten, lemásolta a kívánt információkat egy floppyra, és otthoni számítógépén dolgozott rajta. A lehető legnagyobb erőfeszítéssel folytatta a programozás tanulását, és végül készen állt, hogy jelentkezzen a meghirdetett állásra. Innentől fogva elkezdődött programozói karrierje, és kitartó munkával eljutott oda, ahol jelenleg van.

Hogy hova is jutott el egészen pontosan? Kattints ide és nézd meg magad: Alvaro Videla

Ha hasonló terveid vannak, és idővel szeretnéd magad a legjobbak között tudni, Alvaro azt javasolja, okosan oszd be az idődet! Érdemes oktató videókat nézni, szakmai cikkeket olvasni, és minél többet gyakorolni, viszont a legtöbbet mégis egy saját feladat elkészítésén keresztül tanulhatsz.

Gwendolyn Faraday története

Gwendolyn korábban a vendéglátásban dolgozott, mint étteremvezető, akiről a nehéz időkben a nagymamája gondoskodott, ma pedig sikeres weboldalfejlesztő. Nem szerzett diplomát a szoftverfejlesztésben, hanem a háttérben, az őt ért kudarcokból próbálta megtanulni, hogyan is kell programozni.

Gwendolyn már régóta szemezgetett a programozással, azonban a sok munkája mellett soha nem volt alkalma egy tanfolyam elvégzésére. Programozói karrierjének története akkor kezdődött, amikor merész döntést hozott: felmondott a munkahelyén és teljes munkaidőben belevágott a programozástanulásba.

Kiválasztotta azokat a technológiákat, amelyeket használni fog a tanulása során, és három nyelvvel vágott neki a kalandnak. Elkötelezte magát a HTML, a CSS és az alapvető JavaScript ismeretek megtanulása és elsajátítása mellett.

A Free Code Camp nevű ingyenes online forrást kezdte el használni, melynek segítségével minden nap több órát töltött a programozással. A programozói karrierjéhez szükséges alapvető tudásanyagból összeállította tantervének első részét, amely a frontend fejlesztésén alapult, és könnyedén átvette a témát érintő öt projektet.

Amikor továbbhaladt a fejlettebb JavaScript megvalósítások felé, akkor kezdte el rutinosabbnak érezni magát. Gwendolyn tanulmányait aztán az alkalmazások, adatbázisok stb. programozására szolgáló háttérmegoldások felé folytatta. Ekkor már képes volt megvalósítani egy olyan projektet, amely magában foglalta mind a front-endet, mind a back-endet. Annak ellenére, hogy még nem fejezte be online kurzusát a Free Code Camp-en, már talált is munkát weboldalfejlesztőként.

Gwendolyn szerint az, hogy elhelyezkedett, nagyon sokat segített neki abban, hogy a gyakorlatban is kamatoztathassa a megszerzett tudását, valamint, hogy teljes egészében láthassa a folyamatokat. Nagyon örült annak, hogy már a munkája legelején részt vehetett jó néhány konferencián, még ha kezdetben ideges is volt, amikor be kellett mutatkoznia.

Rendkívül lenyűgözőek az iparágban elért eredményei, különös tekintettel a kezdeti lépésekre. Nagyon izgalmas az is, hogy egyre több nő csatlakozik ehhez a férfiuralom alá tartozó iparághoz, így ő is jó példája annak, hogy nők számára is van hely az IT világában.

Gwendolyn szakmai munkáiról bővebben itt olvashatsz: Gwen Faraday.

Programozói karrier építése akár online akár tantermi képzések keretében is lehetséges!

Ken Rogers története

Ken Rogers néhány évvel ezelőtt pénzügyi megszorítások miatt kénytelen volt abbahagyni egyetemi tanulmányait. Egy kilátástalan, cél nélküli életet élt, és egyik munkahelyről a másikra járt. Ebben az élethelyzetben támadt az az ötlete, hogy csupán hobbiként elkezd autodidakta módon szoftverfejlesztést tanulni.

Egy idő után azonban egyre jobban elmélyült benne, és felismerte az IT területből adódó számtalan megélhetési lehetőséget. Tehát, ha ezt eddig még nem fedezted volna fel, itt az ideje! Ha érdekel 10 izgalmas terület, ahol alkalmazhatod például a Java programnyelvet, kattints ide: 10 meglepő terület, ahol kamatoztathatod Java tudásodat.

Ken nem engedhette meg magának anyagilag a különböző drága tanfolyamokat, hitelt pedig nem akart felvenni, így továbbra is maradt az önképzés. Mivel azonban már nem csak hobbiként tekintett a programozásra, hanem ezen a területen akart elhelyezkedni, ezúttal arra törekedett, hogy minél többet gyakoroljon. Ennek pedig egyik legjobb módja számára a gyakornokoskodás volt.

Ennek apropóján több tapasztalatot szerezhetett az iparban, továbbá annak az esélyét is növelte, hogy hamarabb találjon valódi állást magának. Ezután elkezdte felépíteni a portfólióját és frissítette az önéletrajzát, gyakorlati projekteket készített, amiket közzétett a GitHub profiljában.

Az általa készített alkalmazások annak bizonyítására szolgáltak, hogy képes kódolni és képes lesz helytállni az IT iparban. Ezután megkapta első állását, amely nem olyan szakmai gyakorlat volt, mint ahogy azt előre tervezte, hanem sokkal jobb, hiszen teljes munkaidőben junior fejlesztőként kapott munkát.

Ken még most is tanulóként tekint magára, hiszen még a mai napig folyamatosan tanul új dolgokat. Ezenfelül pedig nagyon hálás mindazért a szakmai tapasztalatért, amit munkája során szerzett.

Úgy gondolja, hogy a tapasztalat sokat segített neki mind a programozás szakmai szempontból történő megértésében, mind pedig a kollégákkal való együttműködésben. Ez idő alatt azt is megtanulta, hogyan kell a határidőket szem előtt tartva dolgozni és más értékes készségekre szert tenni. Ha kíváncsi vagy, milyen készségek szükségesek ahhoz, hogy jó programozó váljon belőled, kattints ide: Fontos készségek programozóknak!

Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a hobbijában való nagyobb elmélyülése egy eredményes programozói karriert hozott számára. Azt javasolja azoknak, akik a programozói karrierjük elején állnak, hogy készítsenek egy tervet, ami minden olyan kulcsfontosságú pontot tartalmaz, melyek szükségesek céljaik eléréséhez és ezeket tűzön-vízen át vigyék keresztül! Mindehhez jó, ha társul egy kis makacsság és megfelelő kitartás.

Ken kiváló példa a fiatalabb és idősebb generációk számára egyaránt, hiszen azt vallja, ha elég kitartó vagy, semmi nem akadályozhat meg a céljaid elérésében!

Ken munkásságáról bővebben itt olvashatsz: Ken Rogers

Ha úgy gondolod, hogy a programozás egy nagyszerű karrierút, minden bizonnyal igazad van! A bolygónkon szinte mindenki alkalmazásokra támaszkodik, az élelmiszerfeldolgozó gépek szoftverétől a digitális közösségi médiáig. Ezen technológiák fejlesztésének megtanulása tehát nem csak egy megbízható jövedelemforrás, de egy nagyon értékes készség is. Viszont amint ezt felismered, az is fontos, hogy minél előbb nekiállj a tanulásnak, és elkezdj egy új karriert építeni általa!

Ha készen állsz, ide kattintva megtudhatod, hogyan vágj bele a programozástanulásba, és mi alapján válassz képzést: Ismerd meg a programozó karrier építés első lépéseit!

Szerző: Koterla Klarissza