fbpx

Az első 90 nap támogatása az A&K Akadémián

A magas színvonalú képzés és a fejlődést támogató munkahelyek elérése mellett nagyon fontos számunkra a további szakmai támogatásod is. Épp ezért ültettük át a gyakorlatba is a korábban a vezetők integrációja során alkalmazott ún. „első 90 nap támogatást”.

Mit jelent az első 90 nap támogatása?

első 90 nap nehézségeit szimbolizáló kép
Ne ugorj fejest egyedül az ismeretlenbe! Mi is veled ugrunk.

Az új szakmai kihívások, új munkahely vagy új pozíció betöltése jelentős nyomást, stresszt okoz az életedben, ráadásul az első hónapok teljesítménye alapvetően meghatározhatja a munkád hosszabb távú megítélését is. Mi szeretnénk megkönnyíteni számodra ezt az időszakot, ezért dolgoztuk ki ezt a támogatási rendszert. Az A&K Akadémia 90 napos támogatása heti konzultációkat tartalmaz, amely során fejlesztéssel kapcsolatos kérdésekben is segítünk, és egyéni coaching alkalmakkal is támogatjuk az elméletben tanultak gyakorlati alkalmazását, legyen szó beilleszkedési kérdésekről, csapatirányításról, vezető készségek fejlesztéséről, időmenedzsmentről, vagy a tudatos tervezés támogatásáról.

Mi történik, ha eléred a vágyott célt?

Természetes dolog, hogy egy számodra fontos cél, egy új munkahely vagy vágyott beosztás elnyerésekor az öröm után megjelenik egyfajta félelem és bizonytalanság is, hogy vajon megfelelően el tudod-e látni az új feladatot. Az új beosztás másfajta készségek és képességek meglétét követeli meg tőled. Nem csak akkor terhel a nyomás, ha szakmát váltasz, és a programozás még új neked, de akkor is, ha feljebb szeretnél lépni a ranglétrán, hiszen más nézőpontot igényel egy csapat tagjaként és mást egy csapat irányítójaként részt venni egy projektben.

Elméleti háttér

„Bármely szervezetben az alkalmazott előbb-utóbb eljut abba a pozícióba, amelynek betöltésére alkalmas, majd biztosan előléptetik egy olyan pozícióba, amelynek ellátása meghaladja a képességeit.” – dr. Laurence J. Peter

Légy te a kivétel, akire nem vonatkozik a Peter – elv!

A Peter-elv (ami Laurence J. Peter után kapta a nevét) annyit mond, hogy az előléptetéseket sokszor aszerint osztják ki, hogy az adott személy hogyan dolgozott jelenlegi pozíciójában, és nem aszerint, hogy a következőre készségei alapján alkalmas-e. Ennek köszönhetően előbb-utóbb mindenki eljut abba a pozícióba, amire már inkompetens lesz, nem fejlődik eléggé, vagy nem alkalmas rá.

Hogyan tudod ezt kikerülni?

Egyrészt önismerettel, hogy nemet tudj mondani azokra az ajánlatokra, amelyek ugyan nagyobb fizetéssel, vonzó kiegészítésekkel, hangzatos névvel vagy még többel kecsegtetnek, de a személyiségedhez, értékrendedhez, egyéni preferenciáidhoz nem illeszkednek, ezáltal hosszú távon boldogtalanná vagy sikertelenné tesznek majd. Másrészt felkészülhetsz folyamatos önfejlesztéssel, változtatással és változással, hogy a végül elfogadott pozícióban kihozhasd magadból a maximumot.

Miért kell ehhez coaching, ha vannak barátaid?

Azt, hogy szakmai konzultációkra szükséged lehet, kézenfekvőbbnek tűnhet, mint az, hogy miért hasznos emellé a coaching is, hiszen vannak barátaid, van családod, aki támogat és meghallgat. Ezt a gyakran ismételt kérdést szeretném most megválaszolni neked.

Már azzal, hogy kimondod, ami foglalkoztat, elmondod valakinek, ami történt a munkahelyeden, csökken a stressz szintje.

Tudat alatt ezért is alkalmazzuk a panaszkodást olyan gyakran a mindennapi életünkben, mert instant lehetőséget biztosít a bennünk felgyülemlett negatív érzések csökkentésére. Különösen, ha a hallgató fél sajnál minket és egyetért velünk. Miért hasznos a coaching beszélgetés, ahelyett, hogy otthon adnád ki magadból a feszültséget? A munkahelyváltás már önmagában nyomás alá helyezi a családi életet és a párkapcsolatot. Az állandóan „hazavitt” munkahelyi feszültség ezt a nyomást csak tovább növeli. Eleinte még türelmes a környezet, de a hónapokig tartó panaszkodás arról, hogy melyik munkatárssal van problémád, vagy milyen szakmai kérdésekre nem találod a megoldást, konfliktus forrása lehet. Nem csak a családi, de a baráti kapcsolataidban is.

Ki szeretné olyan ember társaságában eltölteni a szabad idejét, aki másról sem tud beszélni, mint az új beosztásával járó nehézségekről?

Vagy ami talán még rosszabb, meg sem szólal, szinte jelen sincs, mert máshol járnak a gondolatai? Végül a megromlott hangulatért egyenesen a munka, a munkahely, a főnököd vagy a személyes alkalmatlanságod lesz a felelős, kinek-kinek vérmérséklete és önbizalma szerint. Ezért szeretnénk a szakmai konzultációkon túl privát business coaching alkalmakkal is megkönnyíteni neked ezt az időszakot. (A munka és magánélet egyensúlyáról az A&K Magazin szeptember 4-én megjelenő őszi számában olvashatsz majd részletesebben.)

90 napos támogatás az A&K Akadémián

Az Akadémiánkon elérhető első 90 nap szakmai és coaching támogatás nem csak segít csökkenteni a stresszt, gyorsabban alkalmazkodni a kihívásokhoz, de védi is a magánéletedben kialakított egyensúlyt. A munkahelyen felmerülő kérdéseket nálunk szakmai közegben vitathatod meg, és hazaérkezéskor magad mögött hagyhatod a nehézségeket, hogy teljes figyelmeddel a szeretteid felé fordulhass.

Ha nálunk végzel, akkor nem kell attól tartanod, hogy támogatás nélkül kerülsz idegen környezetbe, és végül megbánod a változtatást. Melletted állunk és támogatunk, hogy az elméletben elért siker a gyakorlatban is megvalósuljon!

Forrás: Komócsin Laura – Módszertani kézikönyv coachoknak és coachingszemléletű vezetőknek (2011.)