fbpx

 

Junior Java programozó fizetés és az ehhez szükséges készségek

– valódi számok, Magyarországon, Budapesten –

 

Java programozó pénzt számol a gép előtt

 

 

A Java programozó fizetés az elmúlt években folyamatos emelkedést mutat. Az amúgy is átlag feletti több százezres kezdő fizetések a milliót is meghaladják már akár 5 éves szakmai tapasztalat után. Jelenleg egy jól képzett és magabiztos Junior Java programozó megfelelő egyéb készségek birtokában elérheti a bruttó 400 ezer forintos kezdőfizetést. Igen, 2019 elején, Magyarországon, alkalmazotti jogviszonyban. Ha valaki egyéni vállalkozóként teszi mindezt, vagy akár külföldön vállal munkát, ez a szám még magasabbra emelkedhet.

 

Java programozó fizetés táblázata havi bruttó összegekkel

 

A mindenhonnan visszhangzó piaci sikolyok, mi szerint nagy a hiány jó programozókból, kombinálva a csillagászati magasságokba emelkedő havi bérekkel és juttatásokkal, valóságos tömegeket vonzanak a pályára. Igen ám, de ilyen mértékű képzés és átképzés mellett hogyan lehetséges az, hogy a hiány folyamatosan fennáll és egy kezdő Java programozó fizetés ilyen magasra rúghat havi szinten? Nos, ahogy András, az A&K Akadémia alapítója szokta mondani, „junior és junior között hatalmas különbségek tudnak lenni”, és a valódi, igazán jó, és önmagát hatékonyan továbbfejleszteni képes Java programozóból valóban hatalmas hiány van a piacon. Az A&K Akadémia képzésein úgy állítottuk össze az egyes modulokat, hogy minden szükséges készséget fejlesszünk a nálunk töltött 1 év alatt, hogy a nálunk végzettek a lehető legjobb esélyekkel vághassanak bele az állásinterjúkba a képzés végeztével (sőt, néha már korábban is).

 

Milyen készségek szükségesek ahhoz, hogy ez a Java programozó fizetés elérhető legyen számodra?

 

Úgy gondoljuk, hogy minél magabiztosabb és komplexebb készségrendszerrel rendelkezel, annál gyorsabb és látványosabb sikereket érhetsz el a programozói karriered során. Ahhoz, hogy jobban átláthassuk, melyek a nélkülözhetetlen és melyek a különlegességnek számító készségek Junior szinten, érdemes csoportosítanunk a skill-eket. Ezt a csoportosítást nem önkényesen tesszük. A nagyobb cégek 3 fordulós felvételi interjúja is azt bizonyítja, hogy ők is tudatosan mérik mindhárom készségcsoport meglétét és szintjét.

 

Hard skills

 

Az ún. hard skillek a konkrét szakmai tudásod foglalják csokorba és mint legfontosabb készségek alapvető hatással vannak a kezdő Java programozó fizetés alakulására. Értelemszerűen Junior Java Programozóként nélkülözhetetlen a stabil és alapos Java SE ismeret, de a kapcsolódó technológiáké sem hanyagolható el! Ilyenek az adatbázis kezelés, hibajegykezelő szoftverek ismerete, kollaborációs szoftverek használatában való jártasság, integrált fejlesztői környezet magabiztos használata. Nélkülözhetetlen a verziókezelő rendszerek ismerete, a HTML, CSS, és a JavaScript alapok, stb. Minél szélesebb körű jártasságra teszel szert, annál rugalmasabban tudnak elhelyezni majd az egyes projekteken a munkáltató cégek. Ilyenformán érdemes a hard skill-ek fejlesztésére minél több időt fordítanod a tanulmányaid során.

 

modern óra egy férfi karján

 

 

Nyelvtudás

 

Komolyabb cégekhez a felvételi interjú már Junior szinten is tartalmaz angol nyelvi szintfelmérőt. Egy stabil és magabiztos, legalább középfokú angol nyelvtudás hiányában a jelentkező hátrányba kerül a többi felvételizővel szemben. Ha mégis sikerül felvételt nyernie lassabban tud szakmailag is fejlődni, mivel a magasabb szintű szakmai anyagok javarészt csak angol nyelven érhetőek el. A munkáltató számára is korlátozottak a lehetőségek a fejlesztő elhelyezésével kapcsolatban, különösen ha külföldi megbízásokról is szó van. Ez idővel a karrierút alakulásában és a fizetés stagnálásán is meglátszik. Feltétlenül javasoljuk, ha eddig még nem tetted, fejleszd ezt a készséged is mielőbb!

 

Soft skills

 

A Soft skills-ről, vagyis soft készségekről szerencsére egyre több szó esik napjainkban, bár még mindig jóval kevesebbszer kerül elő, mint amennyire fontos a szakmai előrehaladás szempontjából. A félreértések is gyakoriak ezen a téren. Sokszor hallom, hogy a Soft skillek nem mások, mint hogy „hogyan játsszam meg magam, hogy szimpi legyek másoknak”.

 

Tényleg ezek a Soft skillek?

Tény, hogy fontos a munkatársaink és főnökünk szimpátiája ahhoz, hogy nyugodt és kiegyensúlyozott légkörben dolgozhassunk a munkahelyünkön. A Soft készségek azonban ezen a szinten jóval túlmutatnak. Nem csak az asszertív kommunikáció, de a prezentációs készség fejlesztése, az etikett és netikett ismerete és korrekt használata, a rugalmas csapatmunka, vagy akár az érzelmi intelligencia fejlesztése is kiemelkedően fontosak a sikeres IT karrier szempontjából. Ezeket pedig egyedül, otthon, szobád magányában igencsak bajosan lehet fejleszteni, de legalább ennyire kényelmetlen a 15-30 fős nagy csoportokban egyéni előrehaladást és személyre szabott tanácsokat kapni ezen a téren. Többek között ezért is húztuk meg képzéseink létszámát 6 főnél. Kényelmes, nyugodt légkört biztosít személyes készségeid fejlesztéséhez, megfelelő mennyiségű és minőségű visszajelzés adására ösztönöz, de nem veszel el a tömegben. Ezenkívül jó szívvel ajánlom kis csoportos, kifejezetten soft készségek fejlesztését célzó önismereti fókuszú csoportjainkat is.

 

Mennyi idő mire ezeket a készségeket megfelelő szintre fejleszti valaki?

 

Nos, sem a hard sem a soft skillek, de még a nyelvtudás sem genetikailag meghatározott bennünk. Ha valaki elszánt és elkötelezi magát a folyamatos fejlődés mellett, jelentős változásokat érhet el a karrierjében és a magánéletében egyaránt. Ahhoz, hogy valaki elérjen minden készségből egy stabil Junior Java Programozó szintre, amellyel nyugodt szívvel pályázhat meg nyitott pozíciókat akár nagyobb multinacionális cégeknél is, véleményünk szerint átlagosan legalább 1 évre szükség van. Igen, ez egy hosszú út.

 

férfi úton sétál

 

Ez nem csak azt jelenti, hogy a képzésre járva közösen tanulunk egy évig, de azt is, hogy a fejlődésében elkötelezett tanuló napi szinten min. 1-2 órára időt szán a tanultak gyakorlására, újabb kérdések megfogalmazására. Nem hiszünk a villám tanulásban, ahogy a gyors személyiségváltozásban sem, hacsak nem trauma idézi elő, de nyilván, ez nem célunk. A készségszintű, rutinos programozás elsajátítása időt, kitartást és rendszeres gyakorlást igényel. A társas készségek folyamatos gyakorlásához szintén időre és helyzetgyakorlatok átélésére van szükség. A kiemelkedő Java programozó fizetés eléréséhez pedig minden készség egyidejű, rutinszerű alkalmazása szükségeltetik.

 

Mi tartja fent a motivációt hosszú távon?

 

Tehát a Junior szint eléréséhez is minimum 1 év elkötelezett tanulásra van szükség, de ennek elérése után sem állhat meg a programozó a fejlődésben. Az IT az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág, szinte 2-3 év alatt is hatalmas változásokon megy át a szakma. Ahhoz, hogy lépést tudj tartani ezzel a irgalmatlan mértékű fejlődéssel, folyamatosan tovább kell képezned magad. Megint csak Andrást tudom idézni: „Nem telhet el nap tanulás nélkül.”  Számomra ő hiteles példája ennek, mert közel 15 év programozói tapasztalattal, cégvezetéssel és családdal a háta mögött is minden nap szán időt a tanulásra és fejlődésre.

 

De mégis hogyan maradj motivált évekig?

A folyamatos tanuláshoz szükséges motiváció megőrzéséhez azonban több kell, mint jó fizetés. Tény, hogy sokat jelent a kiemelkedő bérezés, és ezt tudva minden cég megfelelő juttatásokkal igyekszik motiválni a magasabban képzett programozókat. Felmérések szerint fontos helyen áll még az izgalmas feladatok elvégzése, a modern technológia alkalmazása és a jó munkahelyi hangulat is. Meglepően keveseket motivál azonban a sok utazási lehetőség vagy a munkahelyi dress code bevezetése.

 

Mit tehetsz te magad a saját motivációd fenntartásáért?

Coachként úgy tapasztalom, hogy az igazán hatékony önmenedzselés alapja az önismeret és a pontos értékek és motivációk felmérése. Ha saját magad szeretnéd motiválni, akkor fel kell derítened azokat a szempontokat, melyek téged személy szerint mozgásban tartanak. Tisztában vagy ezekkel? Tehát, ha most felteszed magadnak a kérdést, hogy Mondj 10 okot, miért akarsz programozó lenni?, akkor már sorolod is a válaszokat? Ha ez nincs így, egyéni coaching keretein belül megfejtheted a saját miértjeidet, melyekből aztán később, nehezebb időszakokban sikerrel meríthetsz erőt, mert nem a hogyan a valódi kérdés, hanem a miért. Ha megvan a miért, meg lesz a hogyan is!

 

Java programozó fizetés emelkedéséhez szükséges tanulást motiváló tényezők

 

Most, hogy tudod, mit kell tenned, mi lesz a következő lépésed?

 

Ha úgy érzed, szeretnéd megosztani velünk saját véleményed a kezdő Java programozó fizetés alakulásáról és az ehhez szükséges készségekről, ne habozz és írj nekünk itt kommentet, vagy üzenetet az info@ak-akademia.hu címre!

 

 

 

A cikkben megjelenő számadatok és képek forrásai:

HWSW és a Microsoft közös kutatása (2014)

Hays Salary Guide (2108-2015)

mennyitkeresel.hu felmérése 2016

“Java programozó fizetés” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.