fbpx

Programozás alapok – Hogyan lesz az érdeklődésből tanulás?

Programozás alapok és gyakorló feladatok után kutakodsz? Jó lenne elkezdeni valahogy a programozás tanulást, de nem tudod, hogyan? Megrekedtél az anyag- és információgyűjtés fázisában, de nem tudtad még rávenni magad a folytatásra? Esetleg elkezdted, de nem sikerül haladnod, mert elveszel az információk tengerében? Ebben a bejegyzésben segítünk rendszerezni a tanuláshoz szükséges eszközöket és anyagokat, hogy áttekinthesd a lehetőségeidet és kiválaszthasd azt a csomagot, amely a legjobban támogatja a tanulmányaidat.

Akár egyetemen tanulsz programozni, akár képzésre jársz, akár otthon tanulsz, kiegészítő anyagok mindig jól jönnek. Ha egy adott területről több forrásból hallasz és látsz információkat, segít megérteni az összefüggéseket, elmélyíteni a tudást.

A tanulástechnika szintén fontos része a jó taneszköz-csomag összeállításának. Érdemes minél több érzékszerved bevonni a tanulás folyamatába. Ne csak olvass, de hallgass is előadásokat a témában, ehhez jó szívvel ajánlom Youtube csatornánkat, ahol érdekes, szakmába vágó meetupok felvételeit láthatod teljes hosszúságukban. Ezenkívül rövid, néhány perces videókat is találsz, programozóknak szánt Q&A videókat, melyek egy-egy témát röviden foglalnak össze. Itt bármikor lehetőséged van kérdezni akadémiánk vezető oktatójától, Andrástól, így, ha tanulás közben kérdésed merül fel, ne gondolkodj rajta, tedd fel neki bátran! Szívesen segítünk akkor is, ha jelenleg nem nálunk tanulsz!

Tanulási tippek – Téged mi érdekel a legjobban?

  1. Milyen nyelvek vannak és mire jók?
  2. Tanulási lehetőségek
  3. Java programozás könyvek
    1. A legjobb Java programozás könyvek TOP 5
  4. Java programozást oktató applikációk
    1. A legjobb Java programozás applikációk TOP 5
  5. Java programozás oktató videók
  6. Java programozást oktató weboldalak
  7. Tantermi programozó képzések
  8. Hogyan tanuljunk programozni?
  9. Extra kiegészítők Java programozáshoz

Ha nem tudod, hol kezdd, érdemes áttekintened a lehetőségeidet. Nézzük meg együtt, milyen programnyelvek vannak és ezeket milyen projektekben használhatod eredményesen!

Milyen programnyelvek vannak és mire jók?

Ha érdeklődsz a programozás iránt, már biztosan találkoztál a felismeréssel, hogy nem csak 1-2 féle programnyelv létezik, hanem nagyon-nagyon sok. Alapvetően elmondható, hogy vannak általános célú és bizonyos szakmai területekre jellemző, speciális programnyelvek.

Általános célú nyelvek olyan nyelvek, melyeket széleskörű felhasználhatóság jellemez, rugalmasan használhatod több szakterületen is. Ilyen például: Java, C, C++, JavaScript, Python, Ruby, Scala, PHP, stb.

A teljesség kedvéért nézzünk néhány területspecifikus programnyelvet is! Ilyen például a Mathematica matematikai feladatokhoz, a Logo kifejezetten gyerekek számára, az SQL a relációs adatbázisokhoz, vagy a Graphviz a gráfok ábrázolásához.

Ha nem konkrét szakterület-specifikus tudást szeretnél fejleszteni, akkor számodra is javasolt egy általános célú programnyelv elsajátítása. A legnépszerűbbek a Java, C, C++ és a Python. Legalábbis a 2019. júniusi TIOBE index szerint ez a négy a legnépszerűbb a fejlesztők körében. Ezekből is kiemelkedő a Java, igen népszerű általános célú nyelv, és elképesztően sok helyre keresnek Java programozókat a munkaerőpiacon. Ha szeretnél Java programozást tanulni, nézd meg az A&K Akadémia képzéseit, kezdőtől a professzionális szintig tanulhatsz nálunk, rugalmas tanmenettel, nagyon kicsi, 6 fős csoportban.

Bizonytalan vagy? Mielőtt belevágnál a tanulásba, érdekel, hogy jó programozó lennél-e egyáltalán? Gondold át blogcikkünk segítségével: Jó programozó lennék?

Két férfi ül a számítógép előtt és beszélgetnek a programozás alapjai cikkről.
A programozás alapok elsajátítását otthon is elkezdheted!

Tanulási lehetőségek

Tanulni sok mindenből sokféleképp lehet. Akár vizuális típusnak tartod magad, akár hanganyagokból tanulsz szívesen, vagy a könyvekre esküszöl, akkor is érdemes kipróbálnod más módszereket és eszközöket. Sosem tudhatod, melyik tetszik meg igazán, és természetes módon támogatja a tananyag megismerését, ha más forrásokból is hallasz róla.

Fontos már most az elején kiemelnem, hogy egyetlen oktatási anyag írójával, szerzőjével, tulajdonosával sem állunk üzleti kapcsolatban, ez tehát nem a reklám helye. Listáinknak semmi más célja nincs, mint az, hogy segítsünk neked elsajátítani a programozás alapjait, és ehhez jó segédeszközöket kínáljunk.

Az alábbi forráslistát nagyon hasznosnak érezzük és örömmel bővítenénk is, így, ha neked is van jó tipped arra, hogy honnan érdemes programozást tanulni, oszd meg velünk itt a bejegyzés alatt kommentben! Tanuljunk egymástól!

Java programozás könyvek

Könyvekből tanulni, tájékozódni a legáltalánosabb dolog, amit a középiskolai oktatásunk során megtanultunk. Így mikor programozás tanulásra szánja el magát valaki, főleg, ha nem gyermekfejjel teszi ezt, az automatizmusok bekapcsolnak és rögtön tankönyv keresésére sarkallnak. Természetesen minél gyorsabban és fájdalommentesebben szeretnénk elérni a célt, hát a lehető legjobb könyvet keressük. Az igényt kielégítendő megszülettek olyan összefoglaló művek, melyek gyors és hatékony tanulást ígérnek, akár 1 hét alatt, sőt 24 óra alatt is megtanítanak programozni. Mit is mondhatnék… óva intelek a csodáktól. Ha lenne ilyen módszer, akkor mindenki programozó lenne már, ahogy, ha létezne 1 hét alatt 30 kg zsírból fogyás, nem lenne ekkora probléma a túlsúly, a 200%-kal hosszabb szempilláktól pedig nem tudnánk pislogni sem, és még sorolhatnám a 21. század „csodáit”.

Programozni tanulni komoly elköteleződést, rendszeres, fókuszált tanulást és irgalmatlanul sok gyakorlást igényel részedről, és ezt nem tudod megspórolni. Sehogy sem. Ha jó könyveket keresel hozzá, természetesen vannak a piacon, nézzünk is rá néhány példát! Ha van jó kezdőknek szóló könyv tipped, ne tartsd magadban, oszd meg velünk kommentben, hadd nőjön a lista!

A legjobb Java könyvek TOP 5

  1. Oracle: A Beginner’s Guide
  2. Barry Burd: Tantusz könyvek – Java
  3. Kövesdán Gábor – Szoftverfejlesztés Java SE platformon
  4. Kathy Sierra, Bert Bates – Head First Java
  5. Cay S. Horstmann – Java SE8 for the Really Impatient

Java programozás alapok – oktató applikációk?

Mivel a nap szinte minden percében elérhető közelségben van az okostelefonunk, adódik az ötlet, hogy tanuljunk mobil applikációk segítségével is. Én is kipróbáltam, és nagyon jó tapasztalataim vannak, nem csak Java programozással kapcsolatos, de nyelvtanulást támogató applikációkat is találni. Érdemes lehet neked is belenézned egy-kettőbe.

Szoktál telefonról tanulni?

A legjobb Java programozás applikációk TOP 5

  1. Solo Learn – Java
  2. CodePoint – Learn Java Programming Offline
  3. Akshay Bange – Java Programming
  4. RPMS – Learning Java
  5. SoloLearn – Learn to Code for Free

Java programozás alapok – oktató videók

Aki programozni tanul előbb vagy utóbb a YouTube-on találja magát, ahol lelkes amerikai és még lelkesebb indiai fejlesztők tutorial-jait hallgathatja órák hosszat. Ezek közül is néhány csatorna méltán nagy népszerűségnek örvend. Te melyiket ismered már? Van személyes kedvenced?

  1. freeCodeCamp – Learn Java 8 – Full tutorial for Beginners
  2. Derek Banas – Java Tutorial
  3. Extrem Code – Java tutorial from Basic to Advance
  4. thenewboston – Java (Beginner) Programming Tutorials
  5. Telusko – Java Tutorial for Beginners – full course

Java programozást oktató weboldalak

Ki ne hallott volna már az EdEx vagy Coursera rendszerekről, ahol neves nagy egyetemek kurzusait hallgathatod meg? Kóder berkekben nagy népszerűségnek örvend a linda.com és az udemy.com is a korábban említettek mellett, a programozás alapok itt is erősek.

Kinek javasolt ez a tanulási forma? Nos, ha magányos harcos vagy, érdemes lehet itt kezdened a tanulást, de mentor nélkül az a tapasztalatunk, hogy hamar el fogsz veszni a sok információ sűrű erdejében. Épp ezért anyanyelvednek megfelelő mentor és irányítás mellé, kiegészítésképp javasoljuk ezeket a videókat, hogy valaki végig fogja a kezed, legyen, akitől bármikor tudsz kérdezni, és aki át tudja neked fogalmazni a választ akár többféleképp is, ha épp arra van szükséged. Így bizony, ezek hasznos oldalak, de csak módjával merülj el bennük!

Tantermi programozó képzések

Nagyon sok képzési hely közül választhat az, aki ma Java programozást szeretne tanulni Magyarországon. Ezek közül is a legtöbb iskola és programozás alapok szerint oktató bootcamp Budapestre koncentrálódott. Nem egyszerű a választás és könnyű beleszaladni számodra előnytelen megegyezésekbe is, különösen, ami a későbbi elhelyezkedési „garanciákat” illeti. Ha el akarod kerülni a kockázatokat, és felelősséggel szeretnél választani közülük a saját igényeidnek megfelelőt, akkor ajánlom figyelmedbe nagy képzésválasztó cikkünket, ahol kérdéssort és táblázatot is találsz, melyek segíthetnek téged a döntésben: Nagy képzésválasztó

Hogyan tanuljunk programozni? Programozás alapok kezdőknek

Hogyan ideális programozni tanulni? Erről megoszlanak a vélemények. Van, aki az alapokra épít, van, aki a mélyvízi gyakorlatra esküszik és van, aki szerint a jól bevált frontális oktatás a titok kulcsa. Hogy kinek-melyik tetszik jobban, ízlés kérdése.

Amiben mi hiszünk, az egy kis csoportos, modern oktatási forma, nagyon-nagyon sok gyakorlattal, alapos elmélettel fűszerezve. Nem hiszünk a villám-tanulásban, ahogy ezt már korábban ki is fejtettem, és a nagy csoport (10 fő felett) már meglátásunk szerint akadályozza az egyéni igények kielégítését, mint például az óra közbeni megállást vagy újra ismétlést az órákon, egyéni segítségnyújtást programozás közben, vélemények meghallgatását egyforma időkerettel.

Az A&K Akadémia egyik junior programozó csoportjának megbeszélése
Junior programozó képzés az A&K Akadémián

Extra kiegészítők

Nem egy olyan programozót ismerek, akinek teljes kis rituáléja alakult már ki. A fejlesztés egy soha véget nem érő tanulást igényel, hiszen a dinamikus fejlődéssel lépést is kell tartania a szakembernek, ha értékes munkát szeretne végezni. Így az aktív napi munkát folyamatos jelleggel ki kell egészíteni olvasással, tanulással, gyakorlással is.

Van, aki zenével tanul, más sportolás közben, de kifejezetten gyakoriak a stresszlevezető eszközök is tanulás közben, mint a stresszlabda nyomogatása vagy akár a rágózás.

                Neked van már kialakult technikád? Hogyan tanulsz a leghatékonyabban és mi az, amit el sem tudsz képzelni, hogy működne?

Oszd meg velünk véleményed komment formájában itt a bejegyzés alatt!

“Programozás alapok” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.