Programozás – Hasznos tanácsok kezdőknek
Ha kacérkodsz a programozás gondolatával, de tele vagy még kérdésekkel és bizonytalansággal, akkor ez az oldal neked szól! Bejegyzésünkben igyekszünk minden olyan szempontot figyelembe venni, ami számodra fontos lehet, de ha kérdésed van ne feledd, hogy bármikor felteheted az info@ak-akademia.hu címen és villámgyorsan válaszolunk majd!
A programozás népszerűségének okai
Ha ma valakitől azt kéred, hogy mondjon egy olyan pályát, amivel jó eséllyel 10 év múlva is lesz munkád, van benne potenciál és a várhatóan a fizetésed sem lesz alacsony és bizonytalan, egyértelműen benne lesz az első háromban a programozó szakma. Ha nem hiszel nekem, tegyél egy próbát ismerősi körben!
Hogy lett ennyire népszerű a programozás?
Nos, az első (már negyedik generációsnak számító, azaz mikroprocesszorral rendelkező) számítógépek megjelenésekor sokakat elkapott a láz. A legtöbb műszaki érdeklődésű családban már a nyolcvanas évek közepén megjelentek a Commodore „házi számítógépek”, majd az évtized végére és a kilencvenes évek elejére csábítóvá vált a programozás is, a gépek „irányítása”, a velük való kommunikáció. Nem egy mai szakembertől hallhatod bemutatkozásakor, hogy már gyerekkorában is vonzották a gépek, és egészen kis kölyökként is örömmel piszkálta és kísérletezett ezekkel, hogy mikor-hogyan reagálnak.
Hogyan lehet beszélgetni egy géppel?
Ha el akarod érni, hogy egy gép azt tegye, amit te szeretnél, szükséged lesz egy jó szoftverre. A szoftver egy számítógépes program (és annak dokumentációja), ami a gépen fut és segít a hardvernek olyan műveleteket elvégezni, amit te felhasználóként vársz tőle. A szoftverek különböző nyelveken íródhatnak és más-más célt szolgálhatnak.
Ha nemrég kezdtél el ismerkedni a programozással, biztosan te is szembekerültél azzal a problémával, hogy többféle programozási nyelv van, és nem tudtad, melyiket lenne érdemes megtanulnod. Egyáltalán mi alapján válassz közülük? Nehézség? Funkció? Piaci keresettség?
Különböző programnyelvek
Érdemes áttekinteni a lehetőségeket, és tudatosan dönteni, amikor arra kerül a sor!
A Java népszerűsége hosszú évek óta töretlen, ezt támasztja alá a programozási nyelvek népszerűségének mérőszáma, a TIOBE index is, melyen hosszú évek óta dobogós helyen szerepel. Kiemelten keresettek a Java programozók az álláshirdetésekben is, így biztosan állíthatjuk, hogy állást találni ilyen programozó tudással szinte garantált. Mi a Java oktatása mellett több egyéb nyelv, technológia tanításával is foglalkozunk. A képzéseink listáját itt találod meg.
Ha részletesebben is érdekelnek a programozási nyelvek, és hogy melyiket mire tudod használni, akkor javaslom, hogy tekintsd át erről szóló részletes bejegyzésünket a blogon: Mi alapján válassz programozási nyelvet?
Te jó programozó lennél?
Ha soha nem láttál még programkódot, vagy épp csak az alapokkal ismerkedtél korábban, felmerülhet benned a bizonytalanság érzése, hogy vajon menne-e neked, esetleg az összetettebb szinteken vajon képes lennél-e tartani a tempót a többi fejlesztővel, és meg tudnád-e oldani a kapott feladatokat?
Talán túl vagy már néhány online teszten is, logikai feladatokon, és még mindig bizonytalan vagy. Nos, hogy te jó programozó lennél-e, azt ebben a blogcikkben nem tudjuk neked megválaszolni, de az A&K Akadémián azért tartunk személyes (online) interjúkat, hogy ebben segítsünk neked dönteni! Az ingyenes interjúra a Junior Java fejlesztő tanfolyamunknál jelentkezhetsz, kötelezettségek nélkül!
Mit tud egy igazán jó programozó?
Érdemes tudnod, hogy a programozáson kívül egyéb készségekre is szükséged lesz ahhoz, hogy sikeres és keresett programozó váljék belőled a jövőben. Elkerülhetetlen az analitikus gondolkodás képessége. Az a fajta türelmet és elmélyülést igénylő mentalitás, ami egy logikai feladat sikeres és pontos megoldásához is szükséges. Ez folyamatos gyakorlással nagyon jól fejleszthető!
A programozók feladatának nagy része problémák forrásának kereséséből és megoldásából áll, így kiemelten fontos lesz jövőbeni munkád során a kritikus gondolkodás képessége, hiszen a sok jó megoldásból kell megtalálnod az optimálisat, a helyzethez leginkább illőt, és nem szabad hagynod, hogy eluralkodjon rajtad a tehetetlenség érzése. Nem, még akkor sem, ha napokig, sőt hetekig nem találod a jó megoldást. Kitartást és tisztánlátást igényel, hogy legyen türelmed eltávolodva megvizsgálni a helyzetet, az opciók közül racionális érvelés mentén jó megoldásra jutni.
Prezentálás, a munka sava-borsa. Itt nem arra kell gondolnod, hogy hetente TED szinten kell prezentálnod különböző témákban, de jó tudnod, hogy bizony több helyen bevett szokás a gyors, rövid „stand-up”, amikor bemutatod a munkád, különös tekintettel az elakadásokra, eredményekre. A legtöbb munkáltató nagyon nagyra értékeli, ha valaki gyors, tömör, tartalmas módon tudja bemutatni a munkája eredményét. Így, ha ma még nem megy olyan jól a prezentáció, erre érdemes figyelmet fordítanod a jövőben, ha IT pályára készülsz.
Soft skills
A soft skills, ahogy összefoglaló nevén hívják ezeket a kiegészítő, de fontos készségeket, alapvetően hozzájárulnak majd a munkahelyi sikereidhez. Akkor is, ha végül nem programozóként képzeled el a jövőd. Ezek manapság olyan alapvető és kritikus készségeket jelentenek, melyeket nem lehet nem figyelembe venni. Ha szívesen olvasnál róluk részletesebben is, itt megteheted: Mik azok a „soft skillek” és miért olyan fontosak?
Programozói karrier – álom vagy valóság?
Mást sem olvasni, hallani mindenhol, mint hogy mekkora hiány van programozókból és hogy diploma nélkül is lekeresik a csillagokat az égről. Te is szkeptikus vagy, hogy mennyi ebből az álom, a reklámfogás, és mennyi a valóság? Teljesen igazad van, hogy kételkedsz, hiszen, ami túl jól hangzik, az sokszor gyanús. Nézzük meg közelebbről a tényeket!
Mennyit keres egy programozó?
A HWSW Online Informatikai Hírmagazin 2024. évi jelentése szerint a magyar junior (kezdő) Java programozók bére átlagosan bruttó 950 ezer forint volt, minimuma bruttó 750 ezer forint, de nem ritka a bruttó 1 millió forint feletti havi kereset sem! Sőt, ezek a számok vállalkozói státuszban, vagy külföldi viszonylatban dinamikusan még változhatnak, pozitív irányba.
Programozás tanulás: hol és hogyan érdemes tanulni?
Ma, ha eldobsz egy követ, találsz egy programozó képzést. Mégis mi alapján válassz közülük? Ebben is szeretnék segíteni neked, csak látogass el ide: Tanulj programozni – Nagy képzésválasztó cikk és teszt. Nagyon fontos, hogy olyan képzést válassz, ami a saját tanulási ritmusodnak megfelel, mind a tanmenet, mind a környezet szempontjából. A tanulási folyamatod külső támogatása a sikered egyik kulcsa lehet.
Nem hisszük, hogy van egyetlen jó válasz arra, hol vagy hogyan tanulj meg programozni, de azt biztosan tudjuk, hogy számodra van egy jó választás, csak ismerned kell a számodra fontos szempontokat, és azok alapján kell döntened!
10 tipp a jó programozó képzés kiválasztásához
Gondold végig alaposan, hogy milyen formában szeretsz tanulni és mit vársz a képzéstől!
- Mi a célod a tanulással? Csak a tananyag érdekel, vagy el is szeretnél helyezkedni a végén?
- Kizárólag a programozás tudásod szeretnéd fejleszteni, vagy komplex, piacképes készségeket szeretnél kifejleszteni magadban?
- A frontális oktatást kedveled, előadások formájában, vagy inkább a beszélgetős, gyakorlatorientált képzéseket preferálod?
- Nagy csapatban érzed jól magad, 15 főnél nagyobb osztályban, vagy baráti, családias kis csoportot keresel?
- Folyékonyan beszélsz angolul és nem okozna gondot számodra egy angol felvételi interjú, vagy azért ezen a téren is lenne még mit fejlődnöd?
- Mikor érsz rá egy héten és hogyan tudod beilleszteni a hétköznapjaidba a tanulást?
- Hogyan tudod finanszírozni a tanulmányaidat? Van-e az adott képzésen számodra megfelelő finanszírozási forma?
- Mit kér az iskola cserébe a képzésedért? Ne lepődj meg, bizony a tandíjon felül sok helyen kérnek elköteleződést tőled, alaposan olvasd el a kisbetűket! (Az A&K Akadémián nincsenek kisbetűk!)
- Hol akarsz lenni 1 és 3 év múlva?
- Mit vagy hajlandó megtenni azért, hogy ezt a célt elérd?
Nagy képzésválasztó cikkünkben további hasznos kérdéseket, ötleteket és összefoglalókat találsz.
Ha az A&K Akadémia Java programozó képzései iránt is érdeklődsz, részleteket itt találsz: Java junior programozó képzés.
Programozás: egyedül is meg lehet tanulni?
Magányos harcos vagy, aki inkább otthon, online anyagokból tanul szívesen? Ez is egy lehetőség arra, hogy elsajátítsd a szükséges ismereteket, de jelentősen több önfegyelmet és kitartást igényel, hiszen nincs meg a támogató csapat körülötted, akik húznak magukkal, ha elakadnál.
Ezenkívül a soft skills könyvekből nem elsajátítható készségek, jelentős fejlesztésükhöz nem elméleti tudás, hanem megélés és tapasztalat, valamint átélés és gyakorlás szükséges. Ha nem szereted a tömeget, akkor érdemes igazán kis csoportos képzést keresned, ahol megkapod a szükséges odafigyelést és a közeg támogató erejét, de nem érzed elveszve magad a rendszerben és nincs iskola-érzete. A mentorodtól kapott visszajelzések és a többiek előrehaladásának figyelemmel kísérése téged is motiválhat a nehezebb időszakokban. A közösség erejét nem érdemes alábecsülni.
„A kiemelkedő teljesítményhez elengedhetetlen a rengeteg gyakorlás, ám nem elegendő! A döntő különbség abban áll, hogy a gyakorlás során milyen mértékben koncentrálsz. Az átgondolt gyakorlásnak mindig része a visszacsatolás, amelyen keresztül a hibákat felismerhetjük és kijavíthatjuk.”
Daniel Goleman
Feladatok kezdő programozóknak
Akár egyedül, akár csoportban tanulsz majd, mindenképp napi szintű gyakorlásra lesz szükséged, hogy fejlődj. Az önfejlesztés ebből a szempontból elkerülhetetlen ezen a pályán. Ha minden nap szánsz 2 órát a tanulásra, gyakorló feladatok ismétlésére otthon, gyorsan fogsz haladni az úton. Az alapok stabil elsajátítása a kulcsa a későbbi összetettebb feladatok megoldásának is.
„Nem a mechanikus ismétlés alapozza meg a fejlődést, hanem az, ha a végrehajtás során mindig egy lépéssel közelebb kerülsz a célodhoz. A rendszert úgy tudod magasabb szintre kényszeríteni, ha erőlteted a dolgot és először a korlátaid keresése közben több hibát engedsz meg magadnak.”
Anders Ericcson, pszichológus, Floridai Állami egyetem
Ahogy a sikeres, világhírű kosárlabdázók is napi szinten gyakorolják a 3 pontosokat, neked sem árt minden nap elővenni az alapokat ismétlésre, míg készségszinten, álmodból felkeltve nem tudod őket. Ha nem hiszel nekem tégy egy próbát és oldj meg egy-egy könnyebb feladatot minden nap! Itt találsz hozzá tippeket: Programozási feladatok kezdőknek.
Programozás a középiskolákban és a felsőoktatásban
Napjainkban az informatika emelt szintű érettséginek már része a programozási alapok elsajátítása is. Olyan alapvető készségeket néznek, melyek a későbbi IT karrier alapja lehet. Ha te is továbbtanulásra készülsz, érdemes megfontolnod, hogy milyen nyelven kezded a programozást, és mi a terved vele a jövőben.
Az egyetemi szakok remek elméleti alapokat nyújtanak az ott tanulók számára, segítik a szükséges gondolkodásmód elsajátítását. Mellette egy hétvégi, gyakorlatias képzés elvégzése igazi ásszá tehet a pályán. Miért? Mert azonnal gyakorlati tapasztalatokat szerezhetsz valós munkahelyeken, már az egyetem elvégzése alatt, és nem csak gyakornokként, hanem teljes értékű fejlesztőként!
Hogyan szerezz gyakorlatot már egyetem alatt?
Érdemes hát megfontolni a kettő kombinációját, és a felsőoktatásban akár esti vagy levelező képzésre jelentkezni, mellette pedig valós tapasztalatokat szerezni a munkahelyeden. Ne feledd, hogy megjelennek ugyan a hirdetésekben itt-ott olyan félmondatok, hogy „szakirányú diploma szükséges”, de enélkül még simán lehet esélyed jól elhelyezkedni a pályán. Mert ami felbecsülhetetlen értékkel bír jelenleg a munkaerőpiacon programozóként, az a releváns több éves tapasztalat!
Ha egyetemről jött pályakezdőként fel tudsz mutatni 1-2 év szakmai tapasztalatot, a felvételi listák elejére ugrasz egyből!
Hogyan válassz programozó képzést?
Gondold meg az itt látottak alapján, hogy mire van szükséged és célirányosan keress képzést hozzá! Korodtól, céljaidtól, időbeosztásodtól függően tudatosan kell döntened arról, hogy mire vállalkozol, mert a programozó szakma elsajátítása kitartást és elköteleződést igényel.
Mit kínál számodra az A&K Akadémia programozás terén?
Akadémiánkon hétvégi képzéseket találsz több tudásszinten, melyeket jól tudsz társítani egyetemi tanulmányokkal, már meglevő munkahelyeddel vagy családi programjaiddal. Oktatóink a hét minden napján állnak rendelkezésedre e-mailben, vagy belső, zárt rendszerünkön, ahol bármikor felteheted a kérdéseidet. Sosem maradsz válasz és segítség nélkül.
Ideális lehet otthoni tanulás kiegészítéseként, vagy az egyetemi évek alatt felkészülni az elhelyezkedésre. Komplexitásának köszönhetően nem csak programozni tanítunk meg, de a képzés részeként fejlesztjük angol nyelvtudásod, prezentációs készséged, segítünk felkészülni az állásinterjúkra és a jövőbeni munkahelyedre való beilleszkedésben is támogatunk.
Ha karrier váltásban gondolkozol és egy egészen távoli területről kacsintgatsz a programozás felé, mindenképp javasoljuk kiscsoportos képzéseinket, mert a nálunk tanulók nagy része hozzád hasonló helyzetből indul, és elképesztő ösztönző erőt tud adni, ha látod és érzed, hogy nem vagy egyedül a nehézségekkel és van rájuk megoldás!