Tanulj programozni és válassz tudatosan képzést! – Nagy képzésválasztó

Egy férfi egy irodában ül az asztalnál és gépel valamit.

Tanulj programozni most! Nagy képzésválasztó cikkünkben válaszokat kaphatsz arra, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned akkor, ha programozó tanfolyamot keresel, hogy végül a számodra legjobb döntést hozhasd meg és soha ne kelljen arra gondolnod, hogy „mi lett volna, ha…”. 

Cikkünk elolvasása után gyűjtsd össze az oldal alján lévő szempontok szerinti információkat a saját igényeid szerint, hasonlíts össze minket más képzőhelyekkel. Kívánjuk, hogy találd meg a Neked való helyet! Jó tanulást!

Miért fontos átgondolni a szempontokat? 

Karrier és business coach-ként dolgozom évek óta programozók, tesztelők és más IT szakemberek mellett. Nap, mint nap találkozom azzal az érzéssel a beszélgetéseinkben, hogy egyes döntéseik, lépéseik olyan helyzetbe hozták őket, amelyben nem érzik jól magukat.  Fájó szívvel gondolnak bele abba, hogy mindez megelőzhető lett volna, ha nem csak egy oldalról mérlegelik a döntéseiket.

Önismerettel és teljes körű tájékozódással tudsz számodra megfelelő döntést hozni, és ezt az időt nem érdemes megspórolni. 

Ebben a cikkben nem lesz lehetőség mindent átbeszélnünk arról, hogy hogyan tanulj programozni, de a teljes körű tájékozódást szorgalmazó kérdéseket és segítő gondolatokat találsz majd benne. Ha úgy érzed, magad sem tudod, milyen munkahely tenne igazán boldoggá, tele vagy bizonytalansággal és szükséged lenne egy független segítőre, aki érzelmileg nem érintett, ajánlom hogy Te is keress fel egy ezzel foglalkozó szakembert!

Mit szeretnél tanulni? 

Az, hogy programozást szeretnél tanulni, és hogy programozó szeretnél lenni, nem feltétlenül ugyanaz. Sokakat érdekel a programozás, akár a munkahelyükön bővítenék lehetőségeiket, akár hobbi projektjeiket szeretnék felfuttatni.

Az, hogy „programozni szeretnék tanulni” még egy nagyon általános vágy. Érdemes mielőbb konkretizálnod, hogy mit és miért szeretnéd? Ha a coach beszél belőlem, akkor az első és legfontosabb kérdés nem is a „mit tanulnál?”, hanem a „miért?”. Ha biztosan tudod, hogy miért akarsz megtanulni programozni, mi a célod vele, mit tesz majd hozzá az életedhez az, ha megtanultad, akkor a „pontosan mit is kellene hozzá tudnod?” már egy könnyebb kérdéssé válik. 

Játékokat szeretnél fejleszteni? Bankban dolgoznál szívesen? Egy menő multi IT szakembere szeretnél lenni és repülő autókat fejlesztenél akár túlórában is? Vagy egy kis cégnél, családi hangulatban dolgoznál szívesen középvállalati praktikus szoftvereken? Más programnyelvet használnak azok, akik a szoftverek megjelenésén dolgoznak (front end) és mást azok, akik a működési logikát írják (back end). Téged mi vonz igazából? Milyen programnyelvek érdekelnek?

Mennyi idő alatt tanulhatsz meg programozni?

Általánosságban elmondható, hogy minél több fókuszált időt szánsz a tanulásra, annál jobban el fogsz tudni mélyedni a programozás rejtelmeiben. Ez elvezethet a végtelen idő érzetének csapdájához, azaz, hogy évek óta tanulsz, de a munkaerő piacra mégsem mersz kilépni vele.

Egy másik nézőpont szerint elég csak a legkevesebb alapot megtanulni és utána menj, és csináld, a gyakorlat adja a többit! Ez könnyedén vezethet olyan néhány hetes gyorstalpaló képzések elvégzéséhez, amik után nem mersz elmenni egy állásinterjúra, mert még az interneten talált kérdésekre sem tudsz választ adni, élőben pedig végképp nem szeretnéd kényelmetlen helyzetbe hozni magad.

Mi hát a megoldás? 

Az optimális időkeret meghatározása, személyes képességeid, készségeid és időd felmérésével. 

  • Be tudsz járni akár 3-5 évig nappali képzésre egy felsőoktatási intézménybe? 
  • Vannak támogató ismerőseid, rokonaid, akik segítenek a mindennapi megélhetésben, míg tanulsz? Akkor érdemes ilyen képzést keresned, és mellette gyakorlatot szerezned valós munkahelyen. 

Ha munka mellett váltanál, akkor lehetőségként felmerülnek a hétköznap esti és hétvégi képzések. Az A&K Akadémián csak hétvégi képzésekkel találkozol. Miért? Mert hiszünk benne, hogy tanulni pihenten, a korábbi teendőktől időben és térben elhatárolva lehet jól.

Ha 8-10 óra fizikai és/vagy szellemi munka után esel be a képzési órákra, akkor a fókuszod sehol sem lesz. Így hatékonyan, készségszinten elsajátítani egy új szakmát, különösen a programozást, nem lehet eredményesen. A hétvégi képzések előnye lehet, hogy jó eséllyel egy nagy alvás után, pihentebben érkezel az órákra, és az adott napot a tanulásra tudod fordítani. (Mindez persze hétköznapi munkavégzéssel számolva van így, ezért érdemes egyénileg végig gondolnod, melyik napokon vagy a legpihentebb. De figyelj, hogy a valóság talaján maradj!)

Bootcamp, tanfolyam, magánóra keretein belül tanulj programozni?

Népszerűek napjainkban a bootcamp-ek, és egész hetes, egész nap tartó képzések, melyeken reggeltől estig heti több nap jelen vagy. Úgy gondolhatod, hogy ez biztosan nagyon hasznos, mert segíti az elmélyülést, és ez így is van. Új információ befogadására azonban az agyunk egy bizonyos mértékig képes. Ha egy teljesen más terület után próbálsz programozni tanulni és napi 6-8-10 órában teszed ezt, két dolgot érhetsz el gyorsan: a felszínes tanulást és a kiégést. 

Érdemes minden nap elővenni 1-2 órára és gyakorolni, míg a lelkesedést érzed, de a napi sok óra megterhelő tanulástól rövid időn belül a hátad közepére sem fogod kívánni a témát. Ez nem csak a programozással, mindennel így van. Gondolj csak az egyetemi vizsga-időszakokra, vagy az érettségire való felkészülésre. Még ha szeretted is a tárgyat, a végére már csak azt kívántad, hogy túl legyél rajta végre!

Mértékkel ismételt rendszeresség a kulcsa a sikernek. Ha hetente egyszer új ismeretanyagot sajátítasz el pár órában, majd egy hétig minden nap gyakorlod, lehetőséged van beépíteni a tanultakat. Hozzákapcsolni a korábbi ismeretanyagokhoz, és ezzel megalapozod a hosszútávú memóriába jutását is.

Ha úgy döntöttél, valamilyen külső segítséggel szeretnél tanulni, fontos tudni, hogy mely intézmények oktatják az általad megtanulni kívánt anyagot. A mi kurzusainkról például ezen az oldalon olvashatsz.

Milyen fizetési feltételekkel tanulj programozni?

Biztosan számodra sem mondok meglepő dolgot, mikor azt mondom, hogy a színvonalas, minőségi programozó képzések drágák. Miért éri meg hát mégis belevágni egy ilyen vállalásba?

Egyrészt, mert a minőségi oktatáshoz színvonalas oktatók kellenek, és a megfelelő fejlesztői háttérrel rendelkező szakemberek felvétele oktatóként garancia a gyakorlatorientált tudás megszerzésére. Ők viszont reálisan felmérik fizetési igényeiket és bizony náluk és velük tanulni drágább lesz.

De eredményes és hasznos fogásokat tanulhatsz tőlük, melyeket később a mindennapi munkád során sikerrel kamatoztathatsz majd. Arról nem is beszélve, hogy programozóként elhelyezkedve és onnan visszatekintve ez a tandíj már nem is tűnik olyan soknak, hiszen rövid időn belül visszakeresed az árát, így ez tekinthető befektetésnek is, ha elszánt vagy és komolyan veszed a tanulást. Főleg, ha számodra is előnyös oktatói szerződést kötsz! Mire is gondolok?

Érdemes megnézned, mit és mennyiért kapsz az adott képzésen, milyen oktatóval, mekkora csoportban?

Sok helyen a 15+ fős létszámú csoportban kérdezni sem mersz, hiszen megakasztod az óra menetét, és egy kisebb tömeg előtt kellene hangosan beismerned, hogy nem érted az elhangzottakat. A közoktatás nem arra szocializál minket, hogy ezt lazán megtegyük, mi az A&K Akadémián ezt pontosan tudjuk.

Ezért szervezzük csoportjainkat mindössze 6-8 főnek, hogy senki se féljen jelezni az elakadását, és helyben, azonnal meg tudjuk válaszolni az egyéni kérdéseket is. Ilyen kis csoport esetén van idő megállni, újra átbeszélni a nehezebb részeket, sőt, rugalmasan a csoport igényeihez igazítani a haladási sebességet! Ezt 15-20 fő esetén lehetetlen megtenni anélkül, hogy valaki hátráltatva lenne a haladásban, vagy lemaradna a számára gyors sebesség miatt. A csoportlétszám tehát kritikus pontja a jó képzésnek, ezt mindig tartsd szem előtt! 

Sok képzésen csak a kontakt órákon érheted el a tanárt, máshol, például az A&K Akadémián, a hét minden napján korlátlanul kérdezhetsz zárt, belső felületen. Így elakadásaiddal nem kell egyedül, otthon megbirkóznod a hét többi napján sem. Tedd fel hát minden olyan helyen, ahol érdekel a képzés: mit ad az intézmény a tandíjért cserébe?

Milyen elköteleződést igényel részedről?

Az sem utolsó szempont, hogy a tandíjon felül ők mit kérnek még tőled cserébe a képzésért? Nem egy helyen látni, hogy az állásgarancia igazából nem téged véd, nem neked előny, hanem a partnercégnek. Nézd meg hát pontosan, milyen állást adnak, milyen fizetéssel és milyen kötelezettségeket kell vállalnod ezekért cserébe.

Mi hiszünk abban, hogy amit tanítunk neked, az piacképes, és nem lesz gondod az elhelyezkedéssel. Ezért nem kötünk kizárólagos szerződéseket és nem kényszerítünk bele téged egy olyan állásba, melyet nem te választottál. Helyette megnézheted partnercégeinket, és a kapott ajánlatokat saját belátásod szerint elfogadhatod vagy elutasíthatod. Sőt, ha más cégekhez szeretnél menni, abban is segítünk.

A szabadságod és elégedettséged tartjuk szem előtt, hiszen te vagy a mi ügyfelünk, és nem a cégek.

Mit kapsz cserébe?

  • Mit is jelent számodra a képzés? 
  • Mit kapsz a képzés keretein belül és kívül? 
  • A programozás órákon kívül mit kínálnak még számodra a képzésen? Ezek egyáltalán nem elhanyagolható részletek! 
  • Ügyelnek-e például az angol szaknyelvi tudásod bővítésére, mely elkerülhetetlenül fontos az elhelyezkedéskor? 
  • Támogatnak-e karrier terveid megvalósításában, vagy átsegítenek-e az elakadásokon? 
  • Az ún. soft skilleket fejlesztő foglalkozásokat, prezentációs órákat a legtöbb helyen már reklámoznak, de ezek mennyire tartalmasak? 
  • Vajon fordulhatsz-e hozzájuk akkor is, ha otthon elbizonytalanodsz, elfogy az önbizalmad, megrendül a motivációd, ha magánéleti problémáid vannak és ez befolyásolja az előre haladásod? 1 év ebből a szempontból hosszú idő, ez alatt sok minden történhet. Érdemes olyan oktatóhelyet keresned, ahol nem csak a szakmai, de emberi oldalról is támogatnak, hogy a lehető legjobb esélyekkel elérd az előre kitűzött céljaidat! Ahol igazán odafigyelnek rád!

Mi a helyzet az apróbetűkkel?

Sose feledd megkérdezni, megnézni mi más van még a háttérben? Olyan alapvető fontosságú kérdéseket mindenképp tegyél fel, hogy milyen lehetőségeid vannak a képzés megszakítására, milyen kötelezettségeket vállalsz a részvétellel, mennyi hiányzást engedélyez a képzés és miért vállalsz felelősséget a képzés ideje alatt? Ez sokszor már jogi kérdés is lehet, ezért tanulmányi szerződésed érdemes előre átolvasnod, mielőtt aláírod, és a számodra kérdéses pontokra mindig kérdezz rá!

Tisztázd a feltételeket, hogy nyugodtan járhass a képzésre, kockázatok nélkül tanulj programozni!

Honnan tudhatod biztosan, hogy érdemes belevágnod?

Két lehetőséged van e tekintetben. Kipróbálhatod otthon kezdőknek szóló gyakorló feladatokon keresztül, hogy érted-e és szívesen foglalkoznál-e hasonló kérdésekkel a jövőben.

Ha konkrétabb válaszokra vágysz, jelentkezz hozzánk egy online személyes interjúra, ahol felmérheted a készségeidet, felteheted a kérdéseidet arról, hogy mivel jár programozónak lenni. Sokszor egy külső, objektív vélemény megléte szükséges csupán ahhoz, hogy átlendülj a bizonytalanságon és belevágj életed egyik legnagyobb kalandjába! Szeretettel várunk!

Segítség a tudatos döntéshez – Hol tanulj programozni?

Az alábbi szempontokkal szeretnénk neked segíteni, ha felmérnéd és összehasonlítanád a képzéseket, hogy hol tanulj programozni. Ezeket mindig tartsd szem előtt:

Hol zajlik a képzés?
A&K Akadémia: online
Más intézmény: ?

Mennyi ideig tart?
A&K Akadémia: 1 év (52+ hét)
Más intézmény: ?

Mely napokon vannak órák?
A&K Akadémia: csak 1 hétvégi napon, 6×45 percben
Más intézmény: ?

Mit tartalmaz a képzés?
A&K Akadémia: 320 óra Java programozás + egyéb kapcsolódó technológiák; online házi feladatok és folyamatos kapcsolattartás; fejenként 10 db ingyenes magánóra; 3 havonta írásos egyéni értékelés és fejlesztési terv javaslat
Más intézmény: ?

Extrák
A&K Akadémia: angol nyelvgyakorló órák; elhelyezkedés segítése
Más intézmény: ?

Hány fő van egy csoportban?
A&K Akadémia: maximum 8 fő (átlagosan 6 fő)
Más intézmény: ?

Garantálják a csoportlétszámot?
A&K Akadémia: igen, garantált
Más intézmény: ?

Mennyibe kerül a teljes képzés?
A&K Akadémia: aktuális áraink
Más intézmény: ?

Van-e részletfizetési lehetőség, diákhitel?
A&K Akadémia: Igen, 1-2-3-4-…12 részletben. Egyéni fizetési igény esetén is keress minket bizalommal!
Más intézmény: ?

Segítenek-e állást találni?
A&K Akadémia: Igen!
Más intézmény: ?

Kötelezettséget kell-e vállalnod a képzést nyújtó cég felé?
A&K Akadémia: Nem. Semmilyen kötelezettséget nem kell vállalnod!
Más intézmény: ?

Hogyan ismerkedhetsz meg a sulival?
A&K Akadémia: 1 órás interjúra jelentkezhetsz, ahol az iskola vezetője személyesen válaszol a kérdéseidre.
Más intézmény: ?

Elérhetőség
A&K Akadémia: info@ak-akademia.hu
Más intézmény: ?

Szerző: Markos Katalin